Początkowe etapy budowy domu

Budowa domu to czasochłonna i kosztowna inwestycja, dlatego wielu inwestorów długi czas przygotowuje się do jej podjęcia. Pierwszym i w zasadzie najistotniejszym jest pozyskanie odpowiednich funduszy, by móc stworzyć wymarzony dom, które będzie nie tylko estetyczny, ale także bardzo funkcjonalny. Posiadając już fundusze należy rozpocząć przygotowania do budowy własnego domu.

 

Kupno działki – jeśli inwestor posiada już działkę, to ten etap może pominąć i przejść do następnego. Jednak jeśli nie ma jeszcze działki powinien określić lokalizację w jakiej chciałby mieszkać. Warto także zorientować się, czy działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego miejscowości – jeśli nie, będzie trzeba przed podjęciem budowy postarać się o taki wpis. Należy także dowiedzieć się czy działka jest uzbrojona, czyli czy istnieje możliwość podłączenia wody, prądu, gazu bez konieczności ich doprowadzania. Dobrze jest także przekonać się jakiego rodzaju grunty występują na działce, aby nie okazało się, że jest to teren podmokły, bo to automatycznie podniesie koszty budowy, bowiem grunt będzie trzeba osuszyć, a dom wybudować na odpowiednich fundamentach.

Wybór projektu – kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego projektu domu. Inwestor może skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań: kupić gotowy projekt domu lub skorzystać z usług architekta i zamówić indywidualny projekt. Oba te rozwiązania można znaleźć przeglądając – Projekty domów nowoczesnych pracowni architektonicznej Domato.pl. Wybierając projekt domu należy kierować się wymiarami działki, swoimi upodobaniami i potrzebami (inny dom wybierze rodzina wielodzietna, a inny para z 1 dzieckiem). Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, czy dom jest energooszczędny. Są one droższe w budowie, ale w użytkowaniu pozwalają na zaoszczędzeni na ogrzewaniu.

Wybór ekipy budowlanej – warto już na etapie wyboru projektu zacząć się rozglądać za ekipą budowlaną. Najczęściej jest bowiem tak, że te najlepsze mają dość napięty grafik. Wybierając ekipę trzeba sprawdzić opnie o niej, aby mieć pewność, że są to prawdziwi fachowcy. Dzięki temu zyskujemy pewność bezpieczeństwa i nie musimy martwić się o usterki.

Zgłoszenie budowy – jeszcze kilka lat temu, aby móc zbudować do należało mieć pozwolenie. Dzisiaj wystarczy zgłosić fakt podjęcia budowy w stosownym dla miejsca budowy urzędzie. Po 30 dniach od tego zgłoszenia można rozpocząć budowę, chyba że urząd będzie miał jakieś wątpliwości i wezwie inwestora do ich wyjaśnienia.