Maszyny potrzebne na budowie

Budowa domów czy budynków komercyjnych to zadanie odpowiedzialne, czasochłonne, kosztowne i pracochłonne. Dlatego też inwestorzy zarówno instytucjonalni, jak i indywidualni często decydują się na wykorzystanie różnego typu maszyn budowlanych, które mają za zadanie przyśpieszyć proces wznoszenia budowli. Jedne z tych maszyn są znane od wieków, inne natomiast to wynalazki ostatnich dekad. Jedne są napędzane siłą ludzkich mięśni, innym prace zapewniają silniki spalinowe (więcej na temat producentów silników do maszyn budowlanych na stronie – https://lifanpower.pl/blog/silniki-spalinowe-lifan-dlaczego-warto-b22.html).

 

Sprawnie posuwającą się budowę trudno sobie wyobrazić bez:

 

  • betoniarki – jest to maszyna wyposażona w bęben, w którym mieszany jest cement oraz w silnik napędzający betoniarkę. Jak sama nazwa wskazuje betoniarski są wykorzystywane do produkcji betonu. Betoniarki mogą przyjmować różną postać w zależności od tego w jaki sposób są wykorzystywane. Mówi się o betoniarkach przenośnych, są one najczęściej wyposażone w kółka, betoniarkach stałych oraz betoniarkach samochodowych, które przypominają tiry, z tą różnicą, że na naczepie znajduje się ogromny bęben mieszając cement,
  • spycharka – jest to maszyna wykorzystywana w budownictwie do zagęszczania gruntu, wyrównywania podłoża, odspajania gruntów czy wykonywania wykopów. Spycharka nazywana jest także ciągnikiem spychającym, bowiem ma faktycznie postać ciągnika z zamontowanym lemieszem służącym do przesuwania dużych ilości ziemi,
  • żuraw – żuraw to fachowe określenie dla dźwigów. Bez których nie możliwa byłaby budowa budynków z dużą ilością pięter. Umożliwiają one bowiem wynoszenie materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje budynki, w zasadzie najprostszą z dostępnych dróg – pionowo w górę. Dzięki dźwigom znacznie skrócił się czas transportu materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje budynków, co przyśpieszyło czas budowy. Żurawie znane są już od wieków, jednak ich nowoczesne wersje mają dużo większy moment obciążający.
  • koparka – to kolejna maszyna budowlana, która w znacznym stopniu przyśpiesza proces powstawania budynku. Podobnie jak spycharka ona również ma postać ciągnika z tą różnicą, że do koparki zamontowana jest łyżka służąc do wykonywania wykopów. Koparka może służyć do wykopywania fundamentów pod budynki, wyrównywania terenu czy jako urządzenie przeładunkowe. Koparka to maszyna, która znacznie usprawniła prace na budowie zastępując (choć nie we wszystkich aspektach) łopatę.