Nowoczesna ława może pełnić wiele funkcji

Ława, czyli niewysoki stolik wykonany z drewna, szkła, plastiku albo sklejki, to mebel, który w aranżacjach wnętrz znajduje wiele różnorodnych zastosowań. Ławy mogą przyjmować bardzo różnorodne rozmiary, mogą być to małe stoliki typu stolika kawowego, ale mogą mieć także rozmiary blatu zbliżone do niewielkiego stołu. Ich charakterystyczną cechą są krótsze niż w przypadku stołów nogi, co sprawia, że ławy zaliczane są do kategorii niskich mebli. Taka budowa sprawia, że łatwy znajdują różnorodne zastosowania w aranżacji wnętrz.

Najczęściej spotykanym wykorzystaniem ław jest ustawianie ich w salonie. W bardzo wielu aranżacjach salonów można spotkać narożne lub proste kanapy oraz fotele znajdujące się w centralnym punkcie pomieszczenia a ustawione właśnie wokół ławy. Pomyślane są one jako miejsce spotkań domowników oraz przyjmowania gości. Inną często spotykaną aranżacją salonu jest zawieszenie na ścianie telewizora a w linii prostej ustawienie ławy oraz kanapy. Dzięki temu łatwa służy mieszkańcom domu zarówno jako miejsce, gdzie można położyć kubek czy choćby miskę z popcornem lub zwyczajnie położyć na niej nogi w chwilach relaksu (jakkolwiek bywa to uznawane za nie eleganckie, ale w domowym zaciszu zdarza się wielu osobom. Łatwy są często znacznie niższe od kanapy, dlatego świetnie spełniają rolę podnóżków). Ławy salonowe najczęściej prezentują wysoką jakość wykonania i są zrobione z drewna (np. – ławy drewniane sosnowe) lub z połączenia drewnianego stelaża i szklanego blatu. W salonie ławy mogą być także ustawiane pod ścianami i wykorzystywane jako stoliki pod telewizor lub półki do przechowywania bibelotów i książek – wszystko zależy do pomysłu aranżera oraz wymiarów ławy.

Innym miejsce, w który wykorzystywane są ławy jest sypialnia. W tym pomieszczeniu zastosowanie znajdują kwadratowe ławy niewielkich rozmiarów, które ustawiane przy łóżkach pełnią rolę nocnych stolików. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w małych sypialniach, bowiem niezabudowane meble pozwalają na osiągnięcie efektu większej przestrzenności. W domach prywatnych ławy bywają także wykorzystywane jako stoliki łazienkowe.

Ławy bywają także spotykane w przestrzeniach komercyjnych, często można spotkać je w hotelowych holach czy też poczekalniach gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich czy medyczno – dentystycznych. Wówczas rozkłada się na nich ulotki i czasopisma, które mają za zadanie umilić klientom oczekiwanie.

Jak widać ława to bardzo wszechstronny mebel, który można wykorzystać na wiele sposobów.