Budujesz dom? Sprawdź ile będziesz musiał wydać

 

 

Wiele osób marzy o posiadaniu swojego idealnego miejsca na ziemi. Budowa domu jest jednak sporą inwestycją i trzeba liczyć się z tym, że musimy przeznaczyć na niego sporą sumę. Zanim zdecydujesz się jednak na budowę domu, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszym etapem będzie przygotowanie kosztorysu całego przedsięwzięcia. W tym celu niezbędny będzie cennik usług budowlanych, na którym będziesz mógł oprzeć swoje wyliczenia i zaplanować odpowiedni budżet (znajdziesz go pod tym linkiem – przykładowy cennik usług).

Koszt budowy domu

Przed sprawdzeniem ile będzie kosztować nasz domu, musimy zastanowić się, w jakim standardzie chcemy go wybudować. Wszystkie koszty budowania naszego domu, możemy oszacować do stanu, który umożliwi zamieszkanie. Musisz także pamiętać o tym, aby uwzględnić koszt zakupu działki a także podciągnąć media jeśli takich nie ma. Należy zwrócić uwagę na to, że znalezienie wykonawców a także materiałów nie jest prostą sprawą i w związku z tym musisz się uzbroić w cierpliwość.

Przed rozpoczęciem budowy

Na samym początku, bardzo kosztowne będzie zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów budowlanych. Przede wszystkim musisz zebrać mapy geodezyjne, wytyczne obrysu budynku czy też zatrudnienie kierownika budowy. Całość musisz wykonywać według projektu, który odpowiednio wcześnie musisz kupić. Jego koszt jest zależny od tego, czy chcemy gotowy projekt, czy zamówiony od architekta.

Stan surowy domu

Wszystkie prace powinniśmy rozpocząć od fundamentów, a ich wysokość będzie zależna od tego, czy będziemy budować piwnicę, czy też nie. Ich wybudowanie jest bardzo dużym kosztem, ponieważ uwzględnia przede wszystkim prace ziemne, wykonanie ław i ścian fundamentowych, a także kompletnej izolacji, płyty chudego betonu i podbudowy. Taka inwestycja, w zależności od wielkości domu, wyniesie od 30 do 50 tysięcy złotych. Po wybudowanie fundamentów, mamy tzw. stan zero, a kolejnym etapem jest wzniesienie ścian nośnych, które będą wykonane z betonu. Ich koszt może wynieść nawet 10 tysięcy, a dodatkowo należy doliczyć wynagrodzenie dla murarza. Jeśli chodzi o ściany działowe to możemy je wykorzystać przy pomocy cieńszych bloczków. Wtedy ich koszt wyniesie maksymalnie 5 tysięcy. Na tym etapie należy także uwzględnić kominy oraz wentylację czy też strop.

Dach

Kolejnym etapem jest dach, a najczęściej wybierane są te, których kąt nachylenia wynosi 35 stopni. Cała konstrukcja najprawdopodobniej wyniesie nas od 30 do 50 tysięcy złotych. W tej cenie uwzględniono prefabrykowaną więźbę dachową, wykonanie więźby i poszycia dachu, a także pokrycie dachu ceramiczną dachówką. Do tych kosztów należy doliczyć wykończenie dachu, czyli zakup i montaż rynien PCV, wyłaz dachowy, docieplenie dachu po stropie i podbitkę okapu. Do tej pory, budowa domu wyniesie około 150 tysięcy złotych.

Stan surowy zamknięty

Aby doprowadzić dom do tego stanu, należy jeszcze wstawić okna, drzwi oraz bramę garażową. Tutaj koszt zależy od tego, ile okien będziemy posiadać w domu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że okna PCV będą tańsze niż te drewniane.