Wykonaj dodatki do domu samodzielnie

Decupage jest metodą, która służy do ozdabiania papierem praktycznie każdego przedmiotu czy powierzchni. Za pomocą tej techniki można wtopić tak motyw w materiał, aby nie można było go wyczuć, przez co będzie wyglądał jak namalowany. Okazuje się, że cała technika jest tania, wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednie produkty do decupage i rozpocząć naszą przygodę z tą techniką.

Klej do decupage

Jest to klej wodny, czyli jego konsystencja jest bardzo rzadka. Dzięki temu łatwo się rozprowadza na przykład na cienkich serwetkach i jednocześnie dobrze się trzyma. Jeśli jest się osobą początkującą, można kupić preparat 3w1, w którym mamy bazę, klej i lakier. Jeśli nie mamy dostępu do takiego kleju możemy rozcieńczyć z wodą taki klej jak wikol lub magic. Jeśli jednak zdecydujemy się na specjalny klej do docupage to na pewno znajdziemy go w klepie dla plastyków, albo w dobrym sklepie papierniczym. Oczywiście możemy też znaleźć go w różnych sklepach internetowych (np tutaj – produkty do decupage), a cena nie przekracza 10 zł za mały słoiczek.

Pędzel do docupage

Okazuje się, że nie każdy pędzel jest dobry do tej techniki,. Jeśli chcemy użyć metody decupage to powinniśmy wybrać miękki pędzel z naturalnego włosia, który jest dość gruby i nie będzie pozostawiał włosów. Wybór dobrego pędzla jest istotny, ponieważ specjalne włosie roznosi cienką warstwę kleju. Dodatkowo takie pędzle o wiele łatwiej wyczyścić z kleju jeśli umyjemy się ciepła wodą.

Czym ozdabiać przedmioty?

Podstawą rzeczą wykorzystywaną do ozdabiania przedmiotów tą metodą są serwetki. Chodzi tutaj o najzwyklejsze serwetki dekoracyjne, których używamy do nakrycia stołu. Można używać też papierowych wycinanek, ale wtedy potrzebna jest większa ilość lakieru. Dostępne są też papiery ryżowe. Serwetki są do kupienia w każdym markecie spożywczym. Na sztuki sprzedawane są w sklepach dla plastyków i w sklepach internetowych.

Co można ozdabiać?

Okazuje się, że tą metodą ozdobimy praktycznie wszystko. Możemy odnowić drewno, szkło, ceramikę, świece, tkaninę, plastik, styropian, metal, meble, ściany, wiklinę itd. To już zależy od naszej wyobraźni. Można kupić gotowe produkty drewniane ze sklejki typu: szkatułki, serwetniki, literki, mini komody, serduszka, obrączki na serwetki. Wybór jest ogromny.

Farby do decupage

Wiele przedmiotów, które chcemy ozdobić może być w stanie surowym, a w związku z tym będzie wymagać malowania. Do tego świetnie nadają się farby akrylowe. Można je mieszać ze sobą, aby uzyskać potrzebny nam kolor. Farby malujemy pędzlami tradycyjnymi, wałkami lub pędzelkami gąbkowymi.