Praktyczne zastosowania keramzytu w ogrodnictwie

Keramzyt jest ekologicznym i bardzo popularnym materiałem, który zazwyczaj kojarzy się nam z szeregiem zastosowań ogrodniczych. I faktycznie, niemalże zawsze spotkamy keramzyt ogrodniczy w workach o różnej pojemności w marketach budowlanych, centrach ogrodniczych, a nawet w kwiaciarniach. To, co najistotniejsze w tym materiale to fakt, że jest on bardzo porowaty, co sprzyja napowietrzaniu korzeni.

Kolejną ważną cechą jest to, że jest on lekki i bardzo dobrze przepuszcza wodę, a co za tym idzie może służyć do rozluźniania struktury gleby. Dodatkowo, keramzyt nasiąka wodą, a następnie oddaje ją roślinom w takiej ilości, jakiej tego potrzebują. Z tego względu keramzyt często stosuje się jako dodatek do różnego rodzaju podłoży do roślin ozdobnych- zarówno tych zewnętrznych jak i do roślin pokojowych. Drugim, bardzo popularnym sposobem jego wykorzystania jest używanie go w roli warstwy drenażu na spód donic. Pozwala to zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni, gdyż drenaż znacząco ułatwia odpływ wody z doniczki bezpośrednio po podlaniu rośliny.

 

Zastosowanie w hydroponice pasywnej i nie tylko

 

Keramzyt może też służyć jako dodatek do gleby w ogrodzie, zwłaszcza jeśli chcemy we właściwy sposób przygotować podłoże dla konkretnej rośliny. Często stosuje się go też w hydroponice pasywnej, chociaż tutaj poleca się jego wersję o zmniejszonej zawartości pyłu, który przyczynia się do podnoszenia ph wody. Jako, że jest to materiał lekki, z powodzeniem można umieszczać go w specjalnych doniczkach oraz koszyczkach, które są dedykowane dla hydroponiki. Jedynym minusem tego materiału jest fakt, że przy jego zastosowaniu ciągle trzeba kontrolować ph wody, jaką umieszczamy w zbiorniku- cechą charakterystyczną keramzytu jest jego bardziej zasadowy charakter, który sprawia, że substancje odżywcze umieszczane w wodnej pożywce mogą być przez roślinę gorzej wchłaniane. Dlatego przed takim zastosowaniem keramzytu poleca się go przegotować oraz wymoczyć w wodzie przez co najmniej dobę czasu. Pomaga to pozbyć się nadmiaru pyłu.

https://leca.pl/rozwiazania/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/