Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że z płytkami ceramicznymi do czynienia mamy dziś na co dzień. To całkiem zrozumiałe, bo nie jest tajemnicą, że jest to materiał nie tylko estetyczny, ale i trwały. Ponadto podłogi czy ściany, które są nimi wyłożone, o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości, co także nie jest bez znaczenia. Zauważmy również, że obecnie w sklepach płytek ceramicznych jest bardzo wiele. Skoro tak warto zastanowić się nad tym, jak dokonać ich wyboru. Na co zwracać uwagę wybierając płytki do swoich kuchni czy łazienek?
Faktura
W pierwszej kolejności uwagę trzeba zwrócić na fakturę takich płytek. Mogą one mieć bowiem ozdobne wytłoczenia lub być malowane. Biorąc pod uwagę malowanie płytek, to może odbywać się to ręcznie lub też mechanicznie. W tym drugim przypadku można do tego wykorzystać na przykład metodę, jaką jest sitodruk. Zauważmy również, że do zdobienia płytek stosowane są farby ceramiczne. Ponadto często są one zdobione tylko przez pokrycie różnobarwnym szkliwem. O tym, jak wiele płytek jest dziś na rynku, utwierdza nas oferta sklepu www.mirad.pl, gdzie jest ich całe mnóstwo.
Wymiar
Nie zapominajmy także o wymiarze takich płytek. Te mogą występować w różnych wielkościach. Wyróżniamy tu wymiary 30 × 30, 10 × 10, 30 × 60 i inne. Warto zwrócić na to uwagę. Nie tylko dlatego, że większe płytki układa się szybciej. Inna ich wielkość, to również zupełnie różny wygląd. Dlatego kwestię wyboru pod względem rozmiaru trzeba przemyśleć naprawdę bardzo dokładnie.
Jakość
Na koniec wspomnijmy jeszcze o jakości płytek ceramicznych. Obecnie na rynku mamy ich kilka klas, które różnią się od siebie parametrami, jak na przykład nasiąkliwością, ale i stanem. Tańsze płytki klasy III mogą być na przykład lekko pobijane czy mieć zarysowania. W wielu pomieszczeniach, które nie są użytkowane na co dzień i tak sprawdzą się one jednak doskonale.
Jak w związku z tym widzimy, wybór płytek ceramicznych nie jest zadaniem łatwym. Trzeba go dokładnie przemyśleć i wybrać możliwie jak najlepiej uwzględniając wszystkie „za” i „przeciw”.