Salon w stylu etno

Domy w stylu etno stają się coraz bardziej popularne, w dużej mierze ma to związek z ogólnym zwrotem w stronę przyrody i ekologii. Domy tego typu są ponadto niezwykle przyjazne człowiekowi, bo niemal wszystkie ich elementy wykonane są z naturalnych materiałów, a więc materiałów, które od zarania dziejów towarzyszą ludzkości. Oto sposób na stworzenie salonu w stylu etno.

Drewniane jako materiał dominujący

W domach etno jednym z dominujących materiałów powinno być drewno, najlepiej jeśli jest to drewno zaimpregnowane, ale nie lakierowane. W tego typu wystroju unika się bowiem błysku charakterystycznego dla wnętrz w stylu glamour. Drewno powinno wyglądać jak najbardziej naturalnie. Z drewna powinna być wykonana podłogach, najlepiej jeśli są to długie drewniane deski raczej woskowane niż lakierowane. Drewniane powinny być także wszystkie meble: stoły, szafki, komody, krzesła, etc.

Len i naturalne tkaniny

Ważne jest także, aby znajdujące się w salonie tkaniny, np. pokrycia kanapy czy krzeseł wykonane były w naturalnych tkanin. Jeśli umieszczamy na sofie czy kanapie poduszki powinno one być wykonane z lnu. Wnętrza w stylu etno to z jednej strony przewaga drewna i zieleni, ale z drugiej jest to też dowołanie do rękodzieła, dlatego pokrowce na poduszki, narzuty czy obrusy powinny być z naturalnych materiałów, ale nic nie stoi na przeszkodzie by były one kolorowe.

Ozdoby i dekoracje

Ważnym elementem wnętrz w stylu etno są odpowiednie ozdoby, podobnie jak wszystkie elementy pomieszczenia, również te powinny być wykonane z naturalnych materiałów: lnu, drewna, itp. Ozdobami takimi mogą być drewniane elementy, takie jak te pokazane na stronie elfrika.pl/pl/c/Zawieszki%2C-tabliczki/113, mogą to być również drewniane rzeźby przywołujące na myśl ludowe rękodzieło, mogą to być ręcznie wyszywane makatki czy własnoręcznie tkane obrazy, arrasy itp. Dobrze w tego typu wnętrzach wyglądają również kompozycje z suszonych kwiatów.

Kolorystyka wnętrza etno

Wnętrza etno powinny charakteryzować się przede wszystkim kolorem drewna, dobrze widziana jest także biel, kolor naturalnego lnu oraz zieleń, dlatego też wnętrza tego typu mogą mieć ściany pomalowane na zielono. Jednak nie należy bać się kolorów, w tego typu wnętrzach z powodzeniem można sięgnąć po czerwień, pomarańcz czy żółć – wszak wszystkie te kolory znaleźć można w naturze. Należy jednak pamiętać, aby mocne kolory nie stały się zbyt dominujące w całym wnętrzu, bo może się okazać, że zamiast wnętrza etno stworzymy aranżację, której daleko będzie do określenia mianem estetyczna.