Są kraje, w których budowa domów z drewna jest szalenie popularna. W Polsce jest jednak inaczej i ze względu na dość surowy klimat zazwyczaj stawia się domy murowane. Stały się one niejako czymś oczywistym, a domy drewniane były bardzo rzadko brane pod uwagę podczas wybierania rodzaju inwestycji- chyba, że miałby to być dom drewniany o charakterze sezonowym. Ostatnie lata pokazują jednak, że technologia budowania domów kanadyjskich, szkieletowych czy domów z bali może zostać spopularyzowana także w naszym kraju. Tym bardziej, że naprawdę bardzo mocno posunęła się ona naprzód, a dom szkieletowy nie tylko może bez problemu być pełnoprawnym budynkiem całorocznym, ale też może nawet zostać wzniesiony w technologii energooszczędnej. Nie trzeba więc obawiać się dużych strat ciepła.
Rozwój i popularyzacja domów szkieletowych
Szczegóły związane z budową tego typu domów znajdziemy chociażby na stronie jednego z wykonawców takich właśnie inwestycji- drewdom.com. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że w naszym kraju ciągle jeszcze za mało jest firm, które specjalizowałyby się w projektach takich właśnie domów. Przeszkodą w rozwoju tej dziedziny może być także dostępność surowca, który jest głównym materiałem konstrukcyjnym- drewna, które nie samo w sobie jest problemem, a raczej konieczność jego wieloletniego suszenia i przygotowania do tego, aby mogło posłużyć za konstrukcję domu. Musi ono spełniać bowiem rygorystyczne normy, co do wilgotności. Firmy zajmujące się wykonawstwem takich projektów muszą też posiadać specjalistyczną wiedzę na temat najnowocześniejszej technologii budowania z drewna, aby ukończone budynki faktycznie sprostały oczekiwaniom inwestorów.
Jakie zalety ma dom kanadyjski?
Można ich wymienić co najmniej kilka. Jednakże, bez wątpienia tą najczęściej wspominaną jest szybkość budowy takiego domu, gdyż pierwsze etapy konstrukcyjne na przygotowanych już fundamentach mogą zostać ukończone już po kilku tygodniach prac. Szybkość stawiania takich konstrukcji wynika już z samej ich specyfiki. W tej technologii ograniczamy bowiem do absolutnego minimum zakres prac mokrych, które nie mogą być raczej wykonywane w zimniejszych porach roku. Absolutnym minimum jest tylko i wyłącznie wylanie fundamentów. Tymczasem posadzka może być betonowa, ale może też zostać zaprojektowana jako strop drewniany. Tego typu inwestycja będzie więc odpowiednia dla osób, którym bardzo mocno zależy na czasie.
Kolejną zaletą takiego budownictwa jest też to, że zawsze pozostaje nam spore pole manewru do zmian. W bardzo prosty sposób można wykonać dobudowę o kolejne pomieszczenia, a jeśli zajdzie taka konieczność- można dokonać zmian i modyfikacji w funkcjonującym już budynku. Co istotne, jeśli tylko będzie nam na tym zależało, dom drewniany może posiadać elewację, która sprawi, że nie będzie można w żaden sposób odróżnić go od budowli murowanych. Wybierając dom drewniany możemy więc mieć ten surowiec tylko i wyłącznie w ramach ramowej konstrukcji- niekoniecznie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na drewnianą estetykę sidingu czy wnętrz.