Co to jest rekuperator i jaka jest zasada jego działania?

Choć ma skomplikowaną nazwę, rekuperator to po prostu urządzenie, które pozwala na zmniejszenie strat ciepła, wynikających z wentylacji pomieszczeń. Zatem za zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie odpowiedzialna jest rekuperacja. Kraków, Warszawa i Poznań przoduje pod względem ilości sprzedanych rekuperatorów. Jak działa takie urządzenie?

Co to jest rekuperator?

Wysokie koszty ogrzewania w bardzo dużej mierze wynikają ze strat ciepła, które są spowodowane wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze ulatnia się, a w jego miejsce napływa zimne. Musi być one znowu ogrzane i w ten sposób rachunki za ogrzewanie rosną. W dobrze ocieplonym domu prawie połowa dostarczanego ciepła służy właśnie do tego celu. Rekuperator to dobry sposób, aby to zmienić.

Jest to więc nic innego, jak urządzenie, które umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Jednym słowem dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń sięga prawie 90%.

Zasada działania rekuperatora

Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów, wywiewnego i nawiewnego, oraz wymiennika ciepła. To właśnie w wymienniku ciepła powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza, które jest wywiewane. Są w nim montowane również filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Czystsze powietrze w domu to dodatkowa zaleta z zastosowania rekuperatora, dzięki której staje się on coraz bardziej popularny.

Szczególnie Polacy doceniają korzyści, jakie przynosi rekuperacja. Kraków, Warszawa i Poznań, ale także inne większe miasta w Polsce, są siedzibami firm, które oferują rekuperatory. Ich sprzedaż ciągle rośnie.

Instalacja rekuperatora – to musisz wiedzieć

System rekuperacji łatwiej zainstalować w domu dopiero budowanym niż w domu już wykończonym. Wynika to przede wszystkim z konieczności doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi transportowane jest powietrze nawiewane i wywiewane. Mają one dużą średnicę (co najmniej kilkanaście centymetrów wraz z izolacją), więc trudno ukryć je w wykończonych pomieszczeniach. Dlatego montaż systemu rekuperacji najlepiej połączyć z generalnym remontem pomieszczeń.

Poza komfortowym sterowaniem wentylacją i oczyszczaniem powietrza, będziesz również zadowolony z wielkości rachunków za ogrzewanie, które zmaleją średnio o 20-30%. To wszystko zapewnia rekuperacja – Kraków oraz inne, duże miasta w Polsce oferują naprawdę bogaty wybór rekuperatorów.

Rekuperatory