Budowa domu – co mieć na uwadze?

W większych miastach, a raczej na ich obrzeżach, powstaje coraz więcej osiedli z domkami jednorodzinnymi. Dorośli coraz bardziej cenią sobie spokój i ciszę i zamiast mieszkania w centrum wybierają ostatecznie budowę w dalszej okolicy. Zainteresowanie nowymi osiedlami jest więc dosyć spore. Minus jest jednak jeden – działka może nie być tak duża, jakbyśmy tego chcieli i tego zmienić się nie da, tak samo jak układu w środku domu. Jeśli chce się mieć dom idealnie dopasowany do swoich potrzeb, to czasem lepiej jest po prostu znaleźć działkę i zacząć budowę od podstaw, wybierając wcześniej oczywiście odpowiedni projekt domu lub zlecając jego przygotowanie architektowi.

Jeśli chcemy, aby nasz dom miał jakieś dodatkowe funkcjonalności, to należy o tym wspomnieć jeszcze przed projektowaniem, aby architekt mógł wziąć nasz prośby pod uwagę. Jedną z takich dodatkowych funkcjonalności może być rekuperacja, która polega na wentylacji pomieszczeń z odzyskiem ciepła. Zużyte powietrze jest kierowane na zewnątrz, a do środka napływa świeże, czyste powietrze. Prawidłowa wentylacja w domu jest niezwykle ważna, szczególnie dla osób, które mają alergię lub mają małe dzieci i chcą utrzymać czystość i powietrze w domu na wysokim poziomie. Dzięki filtrom do domu nie dostaje się kurz, ani inne zanieczyszczenia. Dodatkowo praktycznie każdy, kto buduje dom, myli o tym, by był on energooszczędny. Z rekuperatorem właśnie taki jest. Można oszczędzić na ogrzewaniu domu w okresie zimowym, ponieważ nawiewane do wnętrza domu powietrze jest ogrzewane dzięki częściowemu odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego. Plusów posiadania rekuperatora jest dość dużo. Warto na pewno zainteresować się tematem bliżej. Dużo informacji można znaleźć tu – rekuperacja w Krakowie.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie pokoi, warto tutaj przedstawić swoje oczekiwania, ale też dobrze jest skorzystać z porad projektanta, jeśli chcemy, aby dom był funkcjonalny. Projektanci znają trendy, wiedzą przeważnie co cieszy się powodzeniem, więc na pewno w tym temacie jest to duża pomoc. Podział domu np. na część nocną i dzienną nie dla każdego jest sprawą oczywistą.

Na pewno dobrze jest sobie sprawdzić, nawet w sieci, co jest teraz na topie, jeśli chodzi na przykład o elewację, czy dachówkę. Obecnie w modzie jest dodawanie do elewacji elementów drewnianych, które na jasnym tle prezentują się bardzo elegancko. Drewno też dzięki odpowiedniej pielęgnacji i specjalnym preparatom można utrzymać w bardzo dobrym stanie przez długie lata.