Co charakteryzuje biokominki?

Co możemy powiedzieć o klasycznych kominkach? Bez wątpienia to, że obecnie cieszą się one ogromną popularnością ze strony Polaków. Co ważniejsze dziś stawia się nie tyle na zwykłe kominki, ile na tego typu produkty z najwyższej półki. Te natomiast znaleźć można między innymi w ofercie firmy Jotul Ogrodzieniec, gdzie oferowane są klasyczne kominki z Norwegii. Zdarza się jednak, że takie kominki z różnych względów nie mogą zostać zainstalowane. Wówczas alternatywą dla nich mogą być tak zwane biokominki. Czym charakteryzują się takie produkty?

Czym są biokominki?

Jeśli mielibyśmy w jakiś sposób scharakteryzować takie biokominki, musielibyśmy zauważyć, że są to produkty, które emitują realny ogień. Niemniej jednak nie jest powiedziane, że niezbędne są tutaj wszelkiego rodzaju kominy czy przewody wentylacyjne. Paliwem jest tutaj biopaliwo, które spala się w pełni i nie jest w żadnym wypadku groźne dla naszego zdrowia. Warto jednak zachować tutaj odpowiednie środki ostrożności. Wprawdzie wytwarzany przez biopaliwo dwutlenek węgla ma tak niewielkie stężenie, że jest on niegroźny dla naszego środowiska, to jednak może mieć tutaj miejsce rozprószenie ognia, co grozi pożarem. Zwłaszcza w kominkach, które nie są w żaden sposób zabezpieczone specjalnym szkłem.

Modele i rodzaje

Warto pamiętać, że takich biokominków na rynku jest dziś naprawdę mnóstwo. Jedne są podwieszane, inne stojące, a jeszcze inne przeznaczone do zabudowy. Znalezienie biokominka do własnych wnętrz nie jest więc zadaniem trudnym. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie i znalezienie odpowiedniego kominka bio będzie naprawdę proste.

Dolewanie biopaliwa

W przypadku biokominków bardzo ważne jest dolewane tutaj paliwo. Jest nim bioetanol, a więc specjalnie skażony spirytus. Litr takiego spirytusu to koszt około kilku złotych. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że biopaliwa nie wolno dolewać do rozgrzanego czy tym bardziej gorącego biokominka, co może skończyć się poparzeniem, a nawet jego wybuchem. W żadnym wypadku nie wolno do biokominka dolewać również płynnej podpałki do grilla czy benzyny. Istotne jest w związku z tym tutaj to, że paliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny.

Podsumowanie

Bez wątpienia biokominki to urządzenia dość bezpieczne, choć wydaje się, że bezpieczniejsze są tutaj kominki elektryczne. Ostateczny wybór należy jednak do samych użytkowników. Wszak bez wątpienia najbardziej praktyczne są tutaj kominki klasyczne, które mogą również dogrzewać mieszkania, co także jest niezwykle istotne.