W domach osób, które kochają czytać jest najczęściej wiele książek, a duża ich liczba sprawia, że pojawia się pytanie: gdzie je przechowywać? Odpowiedzią na to może być odpowiednia aranżacja przestrzeni, która uwzględnia zamiłowanie mieszkańców domu do czytania. Oto kilka ciekawych pomysłów na zaaranżowanie domu pełnego książek.
Po pierwsze zabierając się za projektowanie wnętrza, w którym na pewno znajdzie się dużo książek należy pamiętać, aby zaprojektować taką liczbę półek, aby pomieściły one wszystkie obecne w domu woluminy. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem jest projektowanie wnęk w ścianach, która przeznaczone zostają na książki, inną metodą jest zaprojektowanie całej ściany wypełnionej półkami na książki, wówczas takie półki rozciągają się od podłogi, aż po sufit.
Zdarzają się także ciekawe propozycje stworzenia antresoli, schody na nią prowadzące budowane są obok półek rozciągających się na całą wysokość pomieszczenia, dzięki temu mieszkańcy mają swobodny dostęp nawet do znajdujących się najwyżej półek.
Innym sposobem na znalezienie miejsca w mieszkaniu dla wszystkich książek jest rozłożenie ich na wiele pokojów i zaprojektowanie półek na książki zarówno w salonie, jak i sypialni czy nawet kuchni (na zasadzie skojarzenia, że są one pokarmem dla duszy).
Projektując wnętrza dla miłośników czytania należy także koniecznie wyznaczyć przestrzeń, w której będą się oni mogli oddać lekturze. Takie miejsce powinno być przytulne, wygodne i dobrze oświetlone. Ważna będzie podłoga, która może być wykonana z płytek (duży ich wybór można znaleźć na stronie – płytki ceramiczne dostawca mirad), wówczas będzie w takim miejscu zamontowane ogrzewanie podłogowe, lub należy umieścić tam dywan bądź wykładzinę. W takim „kąciku czytelnika” powinno znaleźć się także wygodne do czytania siedzenie, w zależności od upodobań właścicieli może to być fotel, kanapa lub szezlong. Elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić w takim miejscu uwagę jest światło, powinna to być przestrzeń usytuowana tak, by jak najdłużej można było korzystać tam ze światła dziennego, ponadto powinno być także oświetlenie centralne oraz punktowe, padające na czytany tekst.
Jeśli przy projektowaniu wnętrza dla książkowych moli będziemy pamiętać o tych kilku prostych zasadach, to z pewnością uda się stworzyć miejsce, w którym będą się oni mogli bez reszty oddać lekturze swoich ulubionych książek.