Drewno w budownictwie, wykończeniu i wyposażeniu wnętrz

Drewno to niezwykle wdzięczny i często wykorzystywany w budownictwie materiał, w zasadzie trudno wyobrazić sobie budowy domu bez tego naturalnego elementu konstrukcyjnego. Jest ono także wykorzystywane w wykończeniu wnętrz, przyjemne w dotyku, jest chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym podłóg czy jako okładzina ścienna. Walorów drewna estetycznych drewna nie da się przecenić, a przy tym jego neutralny kolor sprawia, że pasuje ono do każdego wnętrza. Meble wykonane z drewna są natomiast niezwykle trwałe, eleganckie i także świetnie dopasowują się do różnych typów wnętrz.

Drewno w budownictwie

W budownictwie wykorzystywanych jest wiele gatunków drewna, są to przede wszystkim gatunki drewna pochodzącego z drzew rodzimych. Z drewna wykonuje się więźby dachowe, których praktycznie cała konstrukcja oparta jest na drewnie. Drewno wykorzystywane jest także jako element budowy ścian domów drewnianych, które choć rzadziej niż dawniej, to jednak nadal powstają. Drewno wykorzystywane jest także w stolarce okiennej, z niego produkowane są zarówno framugi jak i ramy okien. Drewniane bywają także filary zarówno w domach, jak i na zewnątrz np. podpierające zadaszenia czy tarasy. Drewno bywa także wykorzystywane jako element ozdobny elewacji.

Drewniane wykończenia wnętrz

Szerokie zastosowanie znajduje także drewno w wykończeniu wnętrz. W tym przypadku w grę wchodzą zarówno gatunki drzew rodzimych jak i egzotycznych. Egzotyczne drewno bywa używane do wykładania podłóg w łazienkach czy na tarasach, ma bowiem dużą odporność na wilgoć, dzięki czemu nawet przy dużej ilości wody – nie niszczy się. Drewniane podłogi w salonach i sypialniach są niezmiennie od wieków modnym i pożądanym elementem. Podobnie jak parkiety, czy drewniane mozaiki. Drewno bywa także używane jako okładzina ścienna w postaci paneli oraz okładzina sufitowa w postaci kasetonów.

Drewniane meble

Meble wykonane z drewna są wytrzymałe, trwałe, eleganckie i mają przyjemny, drewniany zapach. Dokładnie o rodzajach drewna wykorzystywanych w produkcji mebli można przeczytać tutaj – brzoza, buk, czy sosna. Z drewna wykonywane są ramy łóżek, małe stoły drewniane, krzesła, stoliki, biurka, szafy, półki – w zasadzie nie ma chyba mebli, których nie można byłoby wykonać z drewna, a dodatkowo jest to materiał, z którego najczęściej produkuje się meble, które cieszą się niesłabnąca popularnością i uważane są za eleganckie. Drewniane meble pasują w zasadzie do każdej aranżacji wnętrza.