Jak działa wentylacja mechaniczna
Sercem wentylacji mechanicznej jest rekuperator. To on odpowiada za wszystkie zalety takiego rozwiązania. To w nim również odbywa się cały proces wymiany ciepła. Działanie systemu wentylacji mechanicznej zaczyna się od zaciągania powietrza z zewnątrz budynku. Do tego tak samo zaciągane jest powietrze z wnętrza budynku. W rekuperatorze następuje minięcie obu strumieni powietrza osobnymi kanałami. Dzięki temu nieświeże i wilgotne powietrze ze środka jest wymieniane na świeże powietrze z zewnątrz.
Filtry w rekuperatorze
Nawet jeśli powietrze z zewnątrz jest wątpliwej jakości, to z filtrami w rekuperatorze nie musisz się o to martwić. Gęste filtry wyłapią każde zanieczyszczenie. Nieważne czy to bliskość centrum miasta, czy palący w piecach sąsiedzi. Dzięki wentylacji mechanicznej nie musisz otwierać okien. Nie wymieniasz wilgotnego powietrza z mieszkania na wątpliwej jakości powietrze z zewnątrz. Z wentylacją mechaniczną Twoje powietrze w mieszkaniu będzie zawsze świeże i suche. Do tego od razu podgrzane dzięki wymiennikowi ciepła.
Wymiennik ciepła w wentylacji mechanicznej w domu
Wymiana powietrza przez rekuperator ma jeszcze jedną zaletę. Ciepłe powietrze z mieszkania oddaje swoje ciepło dzięki wymiennikowi ciepła. Tym samym w ekonomiczny sposób podgrzewane jest zimne powietrze z zewnątrz. Tak oto do naszego mieszkania trafia powietrze już ogrzane. Nie musimy się więc martwić o temperaturę w mieszkaniu, gdy chcemy je wywietrzyć. Stąd nazwa wentylacji z odzyskiem ciepła.
Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nie jest jednak jedyny sposób na wprowadzenie obiegu powietrza w ogrzewanym mieszkaniu. Do wyboru mamy także najprostszą wentylację grawitacyjną. Opiera się ona na naturalnym przemieszczaniu się ogrzanego powietrza ku górze. Jednak by do tego doszło, musi wytworzyć się różnica ciśnień. Do tego spełnione muszą być określone warunki. Po pierwsze budynek nie może być szczelny, czyli muszą być np. otwarte okna. Po drugie różnica temperatur musi wynosić przynajmniej 12 stopni C. Oznacza to, że gdy wewnątrz temperatura wynosi pokojowe 20 stopni C, to na zewnątrz nie może wynosić więcej niż 8 stopni C. Do tego pamiętajmy, że powietrze z zewnątrz nie jest filtrowane od zanieczyszczeń. Potrafi także w znacznym stopniu zmniejszyć temperaturę wnętrza.
Wentylacja hybrydowa – zalety wentylacji mechanicznej w grawitacyjnej
Jeśli masz już w swoim mieszkaniu wentylację grawitacyjną, możesz zmodernizować ją do wentylacji hybrydowej. Eliminujesz wtedy wady tej pierwszej. A jest ich całkiem sporo. W przypadku wentylacji grawitacyjnej może ona w wielu przypadkach nie działać lub działać odwrotnie. Przy krótkich kominach, czyli mieszkaniach na ostatnich piętrach, często wentylacja po prostu nie działa. Jeśli jednak będzie wiał mocny wiatr, wtedy wymiana powietrze będzie zbyt intensywna. Z kolei przy długich kominach w lecie, temperatura powietrza w kominie jest często niższa niż na zewnątrz. Zimniejsze powietrze jest cięższe. Powoduje to jego cofanie, co odczuwamy jako nieprzyjemny zapach w łazience lub kuchni. W wentylacji hybrydowej nawietrzaki kontrolują ilość wciąganego do mieszkania powietrza. Nie wypuszczają go także na zewnątrz tą samą drogą. Z kolei jedyna droga wyjścia dla powietrza jest kontrolowana przez stabilizatory. Dbają one o odpowiedni przepływ powietrza i ciśnienie. Eliminuje to główne wady wentylacji grawitacyjnej.
Jak dobrać wentylację mechaniczną
Aby dostosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, należy zwrócić się ku polskiej normie określającej krotność wymiany powietrza w danych pomieszczeniach. Jednak o wiele łatwiej zostawić to specjalistom i wysłać plan budynku. Otrzymamy wtedy darmową wycenę i wstępny zarys projektu.
Wentylacja garażu nieogrzewanego i ogrzewanego
Wolnostojący często garaż nie może być wyjątkiem, jeśli chodzi o wentylację. Jednak wentylacja garażu nieogrzewanego jest zadaniem o wiele prostszym niż zadbanie o wymianę powietrza ogrzewanego. W takim wypadku nie musimy nawet inwestować w wentylację grawitacyjną. Wystarczy bowiem wentylacja naturalna przez otwory umieszczone w przeciwległych ścianach. Jeśli jednak mamy garaż ogrzewany razem z budynkiem, wtedy od razu warto poszerzyć zasięg rekuperatora o dodatkowe pomieszczenie. Mechaniczna wentylacja garażu eliminuje problem zasysania nieoczyszczonego powietrza z garażu do domu przez drzwi wewnętrzne. Wtedy osiągamy spójny system, wraz z wentylacją garażu, niewymagający instalacji podwójnych drzwi jak przy wentylacji grawitacyjnej.