Zostawanie gumy w przemyśle

Guma jest produktem wulkanizacji kauczuku. Początkowo była ona produkowana z kauczuku naturalnego, jedna wraz z rozwojem nauki i postępem, ludzkości udało się stworzyć także syntetyczny kauczuk. Obecnie na rynku spotkać można zarówno gumę naturalnego, jak i  syntetycznego pochodzenia, dostępne są także wyroby będące mieszkanką syntetycznych i naturalnych składników. Ze względu na swoje właściwości guma znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Produkowane są z niej różnego rodzaju wyroby, ale także używana jest do pokrycia elementów maszyn produkcyjnych, podłóg czy stanowi część odzieży ochronnej pracowników (np. rękawiczki lateksowe).

 

Wyroby gumowe w przemyśle

Wyroby gumowe w przemyśle stosowane są na naprawdę dużą skale. Począwszy od elementów maszyn przemysłowych takich jak wałki czy uszczelki, aż po elementy odzieży ochronnej pracowników. Uszczelki gumowe stosowane są w każdej branży przemysłowej, wałki z tego materiału można znaleźć między innymi w maszynach w przemyśle papierniczym, poligraficznym, spożywczym, opakowaniowym, meblarskim, hutniczym, górniczym, skórzanym, tworzyw sztucznych czy szklarskim. W zależności od branży, w której stosowane są wałki guma je pokrywająca musi charakteryzować się właściwymi cechami. Także regeneracja wałów – https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/przeglady-i-naprawa-walcow/ musi uwzględniać konieczność zachowania właściwych cech gumy. Ten materiał jest także stosowany w przemyśle w inny sposób. Guma może być także elementem odzieży ochronnej pracowników. To z niej wykonane są podeszwy butów bhp, czy rękawice ochronne. W niektórych branżach w hali produkcyjnej można spotkać także gumowe podłogi, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom podczas obsługiwania maszyn.

 

Guma jako wyrób przemysłowy

Guma to także wyrób przemysłu. Poza oczywistymi już wspomnianymi wyrobami, takimi jak wałki, uszczelki, wykładziny, rękawiczki czy podeszwy butów, na rynku można spotkać jeszcze wiele innych rodzajów gumowych wyrobów. Począwszy od gumki do mazania, przez ozdoby do włosów, aż po gumę do żucia, która także wykonywana jest w pewnej części z masy gumowej. Trudno wyobrazić sobie opony samochodowe bez gumy, dętki rowerowe czy gumowej kaczuszki kąpielowej. Jest wiele przedmiotów, które wykonane są w całości z gumy i jest ona niezastąpionym tworzywem, bez której nie mogłyby istnieć. Są także produkty, które zawierają tylko pewne elementy gumowe, jak choćby przywoływane już buty. Jedną z formą gumy jest lateks wykorzystywany do produkcji prezerwatyw czy rękawiczek chirurgicznych.