Wypadek na budowie a rehabilitacja – kto pokryje koszty jej przeprowadzenia?

Praca fizyczna jest bardzo męcząca i uciążliwa nie tylko dla organizmu, ale i naszej psychiki. Wymaga dużo szeroko pojętej siły, wytrzymałości oraz dyscypliny, szczególnie, jeśli pracujemy na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych. Bardzo dobrze znają to przykładowo budowlańcy, którzy muszą solidnie i z zaangażowaniem wykonywać powierzone im zadania, niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest upał i pełne słońce, czy też chłodny i przenikliwy wiatr, a do tego deszcz.

Niestety praca fizyczna wiąże się jeszcze z czymś innym i równie niebezpiecznym – mimo dotrzymywania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnej uwagi oraz ostrożności wypadek na budowie może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Rzadko kiedy dochodzi do wypadków śmiertelnych, choć i one mają niestety miejsce, najczęściej jednak kończy się na złamaniach, zwichnięciach oraz innych niegroźnych i tymczasowych uszczerbkach na zdrowiu pracowników. Może również dojść do sytuacji, gdy jeden z nich dozna trwałego urazu. W obydwóch przypadkach niezbędna będzie profesjonalna rehabilitacja. Kto za nią zapłaci, gdy zdarzy się wypadek na budowie?

Wypadek na budowie z winy pracownika, a rehabilitacja

Jeśli jesteśmy pracownikami fizycznymi, powinniśmy zawczasu zorientować się, jak będzie wyglądała nasza rehabilitacja, gdyby z jakiegoś powodu wydarzył się wypadek na budowie z naszym udziałem. Jeśli wina będzie po naszej stronie lub przynajmniej zostanie w taki sposób zasądzona, koszty naszego leczenia, jeśli będzie ono konieczne, zostaną pokryte z ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jednak pamiętać o tym, że w takim przypadku, jeśli nie chcemy płacić za leczenie, rehabilitacja będzie musiała odbywać się w placówkach mających podpisane umowy dotyczące refundacji, czyli w ośrodkach publicznych. Z pewnością pomogą nam w podstawowych problemach zdrowotnych, jeśli jednak wypadek na budowie był bardziej poważny, może okazać się, że nie będą one wystarczające. W takim przypadku, lub też gdy kolejki do placówek publicznych będą zbyt długie, możemy zdecydować się na leczenie w placówkach prywatnych, czyli za pieniądze z naszej własnej kieszeni. Z pomocą prawników będziemy później mogli starać się o całkowity lub też częściowy zwrot kosztów, które przeznaczyliśmy na rehabilitację. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli wypadek na budowie był z naszej winy, możemy zostać pociągnięci przez pracodawcę do odpowiedzialności karnej, szczególnie jeśli poniósł on z tego tytułu szkody materialne lub też gdy ucierpieli w nim inni pracownicy i osoby trzecie.

Wypadek na budowie z winy pracodawcy a rehabilitacja

Jeśli wypadek na budowie wystąpił z winy pracodawcy, który dopuścił się różnego rodzaju zaniedbań, gdy mu to udowodnimy w sądzie, możemy starać się o przyznanie zwrotów kosztów, które zostały przeznaczone na rehabilitację w placówkach prywatnych oraz o odszkodowanie lub zadośćuczynienie z tego tytułu. Warto więc pamiętać, że wypadek na budowie z winy pracodawcy pociąga go do odpowiedzialności finansowej i karnej.

Artykuł powstał przy współpracy z http://armedlaw.pl/