Własna nieruchomości – marzenie czy kłopot?

Własne domu lub mieszkanie – spełnienie marzeń

Posiadanie własnego domu czy mieszkania to marzenie wielu z nas. Akt własności takiego miejsca daje nam poczucie stabilizacji w życiu, pewności, że mamy własny kąt na Ziemi, z którego nikt nas nigdy nie wyrzuci. To także pewien wyznacznik statusu – masz mieszkanie, to znaczy, że było Cię na nie stać. Nawet jeśli wziąłeś je na kredyt, to nadal oznacza, że zarabiasz na tyle dużo, że bank ten kredyt Ci przyznał. Własne mieszkanie czy dom jest też bardzo dobrą inwestycją na przyszłość, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań od dziesięcioleci rosną. Nieruchomość nie koniecznie musi być przeznaczona na własny dom, można ją też wykorzystać wynajmując lokatorom, a samemu mieszkać w zupełnie innym miejscu. Wówczas takie mieszkanie jest sposobem na uzyskanie dodatkowych dochodów. Jest też oszczędniejsze, bo zamiast płacić komuś za wynajem mieszkania, możemy tą sumę odłożyć, albo właśnie z jej pomocą spłacić kredyt. Część osób budowę własnego domu traktuje jako misję i cel w życiu. Założenie rodzinnego gniazda, które będą mogli przekazać swoim dzieciom, jest dla nich niebywale ważne. Patrząc na własne mieszkanie czy dom w tej perspektywy jawi się ono jako spełnienie marzeń.

Własny dom lub mieszkanie – niemały kłopot

Własny domu lub mieszkanie może się też okazać nie lada kłopotem. Po pierwsze jeśli weźmiemy je na kredyt, to prędzej czy później (a jakoś zawsze dzieje się to prędzej) musimy zacząć je spłacać. Raty kredytu to nie małe, comiesięczne zobowiązanie, które znacznie zmniejsza naszą płynność finansową, nie wspominając już o tym, że jesteśmy związani na najbliższe dwadzieścia – trzydzieści lat. Kolejnym kłopotem może okazać się nieruchomość odziedziczona w spadku, która ma przejść na dotychczasowych lokatorów ze względu na prawo zasiedzenie nieruchomości. Spadek w postaci nieruchomości w dobrej lokalizacji może też powodować spory w rodzinie. Nawet jeśli postanowimy wykorzystać nieruchomość jako źródło dochodu, to nadal może ona powodować kłopoty – po pierwsze jako właściciele musimy dokonywać niezbędnych napraw, po drugie możemy trafić na lokatorów, którzy zniszczą mieszkanie, albo takich, którzy nie będą chcieli się z niego wyprowadzić.

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy własna nieruchomość to spełnienie marzeń czy też prawdziwe utrapienie. Wydaje się, że mimo wszystko jest więcej plusów jej posiadania, niż minusów. Jednak należy pamiętać, że nie każdy ma potrzebę mieć własny dom czy mieszkanie. Jest coraz więcej osób, które często zmieniają miejscowość zamieszkania, dla nich wynajmowanie lokum jest rozwiązaniem daleko bardziej komfortowym. Co ciekawe posiadanie mieszkania jest typowym zjawiskiem dla Polski, ale nie dotyczy wszystkich krajów, np. Holendrzy czy Duńczycy mieszkają przez całe życie w wynajętych mieszkaniach i jest to zjawisko typowe dla nich. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy posiadanie mieszkania będzie spełnieniem jego marzeń i czy jest mu ono potrzebne.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Wejdź na: https://www.smr-law.at/pl/