W jaki sposób przeprowadzić nowoczesną modernizację rur wodociągowych?

W obecnych czasach dla wielu osób dostęp do czystej wody jest czymś oczywistym. Sprawnie działająca sieć wodociągowa nam to gwarantuje i o ile pobieranie wody w ten sposób generuje stałe, miesięczne koszty- jest to niesamowity komfort, który powinniśmy doceniać. Jednakże, wraz z upływem czasu oraz poprzez regularną eksploatację sieci wodociągowej- jak wszystko, czego się używa- może ona ulec zniszczeniu.

W efekcie rury mogą nie być już tak szczelne, co powoduje wyciek wody jeszcze zanim trafi ona do punktu poboru. Dodatkowo, nieszczelność rur może powodować zanieczyszczenie przesyłanej wody. W takiej sytuacji wręcz konieczna jest modernizacja sieci, ze szczególnym uwzględnieniem rur doprowadzających wodę do poszczególnych obiektów.

 

Nowoczesna modernizacja

 

Jednakże, jak łatwo sobie wyobrazić, wymiana rur na nowe wiązałaby się z koniecznością wielu przekopów ziemnych, które mogłyby trwać bardzo długo i być bardzo kosztowne, nie mówiąc już o ingerencji w zieleń i teren wokół budynków. Dlatego też obecnie stosowana jest bezwykopowa naprawa rur, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak wskazuje sama nazwa tej metody, remont wykonuje się bez naruszania struktury nawierzchni, a możliwe jest to dzięki włożeniu do kanału wykładziny z włókna szklanego. Włókno wcześniej zostaje nasączone żywicą epoksydową, która później jest w specjalny sposób utwardzana termicznie. Co można w ten sposób zyskać? Tak naprawdę bardzo wiele. Tworzy się specjalna powłoka wewnątrz rur, która utwardza ich strukturę i sprawia, że wszelkie miejsca wycieków zostają zablokowane.

Bezwykopowe renowacje sieci

 

Natrysk polimocznika

 

Tego rodzaju nowoczesna technologia renowacji rur nazywana jest także metodą natryskową z wykorzystaniem polimocznika. Metoda ta ma co prawda swoje ograniczenia, które są na przykład związane z maksymalną długością rurociągu, w którym taki natrysk może zostać wykonany. Trzeba jednak przyznać, że metoda ma ta wiele zalet, co też wiąże się z jej popularnością.