Jakie krzesła do jadalni wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Choć krzesła do jadalni mogą się wydawać błahym elementem wystroju, to nie dajmy się zwieźć. Wraz ze stołem stanowią bowiem najważniejszy element jadalni. Co prawda ich rola jest trochę mniejsza, jeżeli zamiast osobnego pomieszczenia mamy jadalniany kącik w kuchni. W końcu ta jest chyba najbardziej użytkowym pomieszczeniem każdego mieszkania. Z kolei miejsce do spożywania posiłków umieszczone w salonie może dużo zyskać na doborze odpowiednich krzeseł do jadalni. Pamiętajmy także, że meble do jadalni to nie tylko krzesła i stół. W wydzielonym pomieszczeniu mogą się przecież znajdować również komody, półki i szuflady. Jak więc zorientować się w tym wszystkim i wybrać odpowiednie krzesła do jadalni?

Ogólne zasady wygodnych krzeseł do jadalni

Wybór krzeseł do jadalni należy zacząć od przeanalizowania ich wymiarów. Nie mogę być one ani za wysokie, ani za niskie, by siedzenie na nich nie powodowało dyskomfortu. Siedzisko krzeseł do jadalni powinno być na wysokości 45-50 cm względem podłogi. Zapewni to poprawną sylwetkę większości siedzących. Do tego warto zwrócić uwagę na wysokość oparcia, ponieważ im wyższe, tym wygodniejsze. Nie powinno jednak odstawać od stołu na więcej niż 20 cm, ponieważ może to przytłoczyć wnętrze. Do tego krzesła nie powinny być za miękkie, ponieważ będzie to męczące dla kręgosłupa. Przy krzesłach z podłokietnikami warto z kolei sprawdzić ich dokładną wysokość od ziemi. To od niej zależy, czy będziemy mogli wsunąć krzesło pod stół. 

Odpowiednie krzesła do jadalni w kuchni

Pamiętając, że kuchnia jest pomieszczeniem użytkowym, warto pamiętać o wyborze takich właśnie krzeseł. Meble do jadalni znajdującej się w kuchni powinny być więc proste, bez zbędnych ozdobników i zwykle lepiej wybrać te bez obicia. Będą zdecydowanie prostsze do umycia. Dodatkowo lepszym wyborem będą krzesła z prostymi nierozwartymi nogami, co pozwoli na całkowite dosunięcie dwóch krzeseł do dłuższej krawędzi stołu. 

Składane krzesła do małych jadalni

W szczególnych wypadkach warto kupić krzesła rozkładane. Tyczyć się to będzie szczególnie małych kuchni. Brak dosuniętych do stołu krzeseł może znacznie zwiększyć ilość dostępnego miejsca. Składane krzesła do jadalni to także świetny pomysł, jeżeli nasz stół jest rozkładany. Zawsze warto być przygotowanym na większą ilość gości. Na co dzień z kolei krzesła można złożyć tak samo, jak stół i po prostu schować. 

Krzesła do jadalni drewniane czy z tworzywa?

Krzesła do jadalni wykonane są zwykle z dwóch rodzajów materiału. Drewniane są wyborem klasycznym i bardziej eleganckim. Szczególnie jeżeli mówimy o krzesłach z eleganckim obiciem i lakierowaną powierzchnią. Krzesła zrobione z tworzywa są zwykle prostsze i pasują do nowoczesnych pomieszczeń. Cechują się minimalizmem i łatwością w utrzymaniu. Bardzo ciekawe są krzesła łączące drewno z tworzywem. Zwykle sztuczne siedzisko wraz z oparciem osadzone jest na drewnianych nogach, co pozwala uzyskać bardzo atrakcyjne i schludne połączenie nowoczesności z drewnianą fakturą. 

Eleganckie krzesła do jadalni w salonie

Jeżeli nasza jadalnia znajduje się w dużym otwartym salonie, to zasada wyboru krzesła jest taka sama jak innych mebli. Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na stylistykę i ozdobność pomieszczenia i tym kierować się przy wyborze krzeseł do jadalni, albo raczej jadalnianego kącika. Na pewno wszystkie eleganckie krzesła z obiciem materiałowym lub skórzanym są do tego stworzone. Tak samo można je postawić w jadalni stanowiącej osobne pomieszczenie.

Krzesła do jadalni dopasowane do mebli i stołu

Choć stół i krzesła tworzą trzon, to nie są one jedynymi meblami do jadalni. Szczególnie gdy ta jest całkowicie odrębnym pomieszczeniem. Dlatego też przy wybieraniu krzeseł należy zwrócić szczególną uwagę na stół lub też kupić cały zestaw mebli do jadalni. Ważne, by wszystko wraz z kolorami ścian i wszelkimi ozdobami tworzyło jedną harmonijną całość.