Jak urządzić niewielką kuchnię?

W dawnym budownictwie często zdarza się, że kuchnia jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Takie pomieszczenia, zwłaszcza jeśli są wąskie, ale długie mogą nastręczać kłopotów z ich aranżacją. W jaki sposób można urządzić niewielką kuchnię, tak by nie sprawiała ona wrażenia ciasnej i zagraconej? Jest na to kilka metod.

Jednym z wyznaczników takiej aranżacji powinny być jasne kolory stosowane w takiej kuchni. Niezależnie od stylu na jaki się zdecydujesz pamiętaj o wybieraniu zarówno jasnych mebli, jak i wyborze koloru ścian i płytek podłogowych także utrzymanych w jasnych barwach.

Jeśli masz niewymiarową kuchnię z pewnością dobrym wyborem będą meble drewniane na zamówienie. Takie meble zostaną zaprojektowane specjalnie dla Twojego pomieszczenia. Dzięki temu masz pewność, że nawet jeśli Twoja kuchnia jest mała, to meble będą się w niej dobrze prezentowały. Zatem kolejnym sposobem na aranżację niewielkiej kuchni są – meble drewniane na wymiar.

Stół jest często meblem, który zajmuje dużo przestrzeni w kuchni, możesz zdecydować się na niewielki stolik. Jeśli będziesz zamawiać szafki i blat kuchenny, pamiętaj aby meble drewniane na zamówienie obejmował także stolik. Możesz także w swoje kuchni zamontować dodatkowy blat kuchenny wpuszczony w ścianę, jedynie z dwom nogami. Zaoszczędzisz tym samym miejsca. Doskonale będą do niego pasowały taborety, które wsuniesz pod stół, zyskując tym dodatkową przestrzeń w kuchni. Inną alternatywą dla stołu może być także wysepka na środku kuchni. Może ona posłużyć zarówno do przygotowania posiłków, jak i ich spożywania. Wystarczy, że jedna ze stron wysepki nie będzie zabudowana, a możesz pod nią umieścić taborety.

 

Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia pamiętaj, aby dobrze je oświetlić. Jasne pomieszczenia robią wrażenie większych i bardziej przestrzennych.

Wybieraj także proste meble, bez dodatkowych zdobień – także będą dawały iluzję tego, że pomieszczenie jest większe. W małych kuchniach prostota jest wysoce wskazana.