Jak dobrać poduszki ozdobne do salonu? Doradzamy

Wybór dodatków do salonu jest wbrew pozorom równie ważny, jak podstawowych elementów. W końcu to one otulają nasze wnętrza i nadają im należytego klimatu i podkreślają stylistykę. I nieważne, czy mówimy to o domowych tekstyliach, takich jak zasłony lub narzuty na łóżko, czy też o ozdobnych poduszkach, należy zadbać o ich odpowiednie dopasowanie.

Dziś skupimy się na wyborze tych ostatnich, które stanowią nie tylko gustowną dekorację wnętrza, ale są niezwykle użyteczne przy wypoczynku. Ozdobne poduszki są jednak bardzo różne, a co za tym idzie, wybór nie jest łatwy. Jak więc zadbać o ten istotny element wystroju naszego salonu? Wybrać ozdobne poduszki kolorowe czy może stonowane, a przy tym okrągłe i błyszczące się? O tym w dzisiejszym artykule. 

Jaki kolor poduszek wybrać? Stonowane czy krzykliwe?

Podstawową cechą każdej poduszki ozdobnej jest oczywiście jej kolor. W zależności od posiadanego przez nas salonu możemy zdecydować się na kontrastowy do całego wnętrza kolor, lub też na stonowaną i współgrającą ze wszystkim barwę. Pierwszą opcję powinni wybrać ci, którzy chcą ożywić swój monochromatyczny salon lub też zachować spójność z kolorowymi ścianami i pozostały dekoracjami. We wnętrzach, w których króluje biały kolor, warto wraz z kontrastowymi poduszkami wybrać zasłony i narzutę na łóżko w barwach pochodnych. Dzięki temu wszystkie kontrastujące ze stylistyką wnętrza ozdoby będą ze sobą pięknie współgrać. Jeśli jednak zależy nam na przytulności, to postarajmy się o pasujące do całego wnętrza stonowane kolory. 

Jaki materiał na poduszki ozdobne?

Materiałów, z których to tworzone są ozdobne poduszki, jest bardzo wiele. Najpopularniejsza jest oczywiście bawełna, która, choć niej jest zbyt wyszukanym materiałem to bardzo wdzięcznym w dotyku, utrzymaniu i w wytrzymałości. Jeśli jednak szukamy czegoś bardziej ekskluzywnego do eleganckiego wnętrza, to wybierzmy len, satynę lub jedwab. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, więc musimy dobrze zastanowić się, na czym nam zależy. Unikajmy za to poliestru, który jest sztucznym i nieprzyjemnym w dotyku materiałem, choć zdecydowanie najtańszym. 

Kształt poduszek ozdobnych

Nikt nie powiedział, że poduszki ozdobne muszą być kwadratowe. Na rynku znajdziemy wiele różnych kształtów, z czego część jest prostokątna, okrągła, a nawet w kształcie walca. Kiedy więc powinniśmy zrezygnować z tradycyjnego kształtu? Głównie wtedy, gdy chcemy mieć wygodną poduszkę do poparcia lędźwi lub szyi. Wtedy zdecydowanie warto wybrać prostokątną wąską poduszkę, która idealnie wpasuje się w tę funkcję. Dodatkowo mogą nadać smukłości naszemu meblowi, a umieszczenie ich z poduszkami kwadratowymi na pewno nada nieco ciekawej niespójności do stylizacji. Tak samo zresztą, jak dobranie ozdobnych poduszek w kilku rozmiarach. Z kolei śliska skórzana kanapa może być powodem, dla którego warto rozważyć kształt walca. Unikniemy tym samym przemieszczania się poduszki, podczas gdy się na niej opieramy.