Budowanie domu jesienią

Wiele osób uważa, że budowa domu powinna rozpocząć się wiosną, ponieważ zdecydowanie bardziej pogoda temu sprzyja i możliwe, że wszystkie prace uda się zamknąć w jednym sezonie. Okazuje się jednak, że technologia poszła tak do przodu, że nawet prace rozpoczęte jesienią można szybko zakończyć. Przyczyniają się też do tego coraz łagodniejsze zimy, a także pogłoska, że w tym czasie można taniej kupić wszystkie materiały. Dzięki temu rozpoczynając pracę jesienią możesz mieć szansę na to, aby wprowadzić się na wakacje do własnego domu. Jeśli jeszcze szukasz projektu, zajrzyj na domato.pl aby wybrać projekt domu ze swoich marzeń.

Jak budować dom jesienią?

Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie budowy jesienią, musisz być świadomy tego, że mimo wszystko musisz przyspieszyć harmonogram prac. Dodatkowo, ma to sporo plusów, ponieważ np. jeśli nasz dom będzie skończony zimą, to wiosną możemy zatrudnić dekarzy, którzy w tym czasie mają o wiele mniej zleceń. Musisz jednak pamiętać, aby dobrze rozplanować wszystkie prace na tyle dobrze, aby przed nadejściem z mrozów dokończyć najważniejsze etapy. Rozpoczynanie prac budowlanych jesienią wymaga od Ciebie dopracowania harmonogramu prac i przypilnowania wyznaczonych terminów. Musisz być jednak świadomy, że pogoda może się zmienić, a nagły atak zimy nie pozwoli Ci na bezpieczne dokończenie któregoś etapu. Musisz mieć na uwadze to, że nie wszystkie prace możemy wykonywać w niższych temperaturach. Ważnym warunkiem jest wykonanie fundamentów jesienią i kontynuowanie robót wiosną ze względu na stabilność gruntu, na którym budynek został wzniesiony.

Ryzyko budowy domu jesienią

Niestety, budowanie domu jesienią wiąże się ryzykiem jej przerwanie. Może się tak stać np. z powodu itp. ekipy lub nagłego spadku temperatury. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli poczekasz z pracami do wiosny. Jeśli przygotowujesz harmonogram, to musisz mieć na uwadze to, że październik i listopad to ostatnie miesiące przed zimą kiedy możesz wykonać fundamenty domu. Czas wykonania wszystkich prac związanych z wznoszeniem fundamentów wynosi od dwóch tygodni do miesiąca. Warto też dobrze przemyśleć inwestycje pod względem materiałowym – np. jeśli do budowy ław fundamentowych skorzystamy ze specjalnych mieszanek mrozoodpornych, zmniejszamy wówczas ryzyko zniszczenia fundamentów zimą poprzez tzw. wysadziny gruntowe. Pamiętaj jednak żeby być dobrej myśli, bo jeśli rozpoczniesz odpowiednio wcześniej prace to przy sprzyjającej pogodzie zdążysz przed zimą.