Budowa domu – wybór projektu

Budowa domu wiąże się nie tylko ze znacznymi wydatkami, ale także z licznymi decyzjami, które należy podjąć. Jedną z najważniejszych i to u samego progu inwestycji, będzie zdecydowanie o projekcie domu. Jest to decyzja niebagatelna, bowiem od niej zależy ostateczny kształt budynku, w którym będziemy mieszkać. Projekt domu, to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także rozplanowanie układu pomieszczeń. Dlatego też należy zastanowić się solidnie przed dokonaniem tego wyboru.

Co do zasady inwestorzy mają dwie możliwości: mogą zdecydować się na gotowe projekty domów lub zamówić indywidualny projekt w biurze. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety.

Gotowe projekty domów nowoczesnych to rozwiązania, które z pewnością nie generują tylu kosztów. W tym przypadku projekt i jego wizualizacja zostały już stworzone. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, bowiem jest ono niezmiernie wygodne i jednocześnie szybkie. Wybierasz projekt, który Ci odpowiada i nie tracąc czasu możesz przejść do kolejnych etapów realizacji inwestycji. Pozwala także na wybór domów energooszczędnych i o nowoczesnym wzornictwie, takich jak na przykład domy typu „stodoła”. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem warto zajrzeć na stronę – ArchiStruktura Daniel Babiński ADB.

Innym rozwiązaniem jest zamówienie indywidualnego projektu w biurze architektonicznym. Wówczas inwestor odbędzie wiele spotkań z architektami, którzy będą badali gusty i potrzeby zleceniodawcy. Następnie zaprezentują projekt. W końcu naniosą poprawki, jeśli będzie to konieczne i przedstawią ostateczny plan. Na takie spotkania dobrze jest iść przygotowanym, wiedząc już czego chcemy. Brak zdecydowania może znacznie wydłużyć proces przygotowywania projektu.

Kupno gotowego projektu domu nowoczesnego, czy też zamówienie go w biurze projektowym to rozwiązania, które posiadają swoje wady i zalety. Dlatego też decyzja, na które rozwiązanie się zdecydować pozostaje indywidualną kwestią każdego, kto rozpoczyna budowę domu.