Aranżacja wnętrz – na czym powinno opierać się projektowanie przestrzeni własnego domu?

Powiedzenie, że „nie ma to jak w domu” jest całkowicie prawdziwe. Jest to jedyne miejsce, w którym czujemy się w stu procentach komfortowo, swobodnie i bezpiecznie. To właśnie tam możemy być sobą, spędzać czas z najbliższymi nam osobami czy nareszcie odpocząć po długim i intensywnym dniu. Jednak żebyśmy mogli czuć się w pełni zrelaksowani i jak „u siebie”, przestrzeń domu musi być odpowiednio zaprojektowana i urządzona. Powinna być przede wszystkim funkcjonalna (aby wygodnie nam się żyło), a do tego stylowa oraz dopasowana do naszych preferencji i indywidualnych potrzeb. To właśnie dlatego współcześnie coraz większą rolę odgrywa aranżacja wnętrz. Jak zatem powinno przebiegać projektowanie przestrzeni własnego domu?

Wyposażenie domu jest kluczem do komfortowego życia

Niby każdy o tym wie, jednak warto wspomnieć jeszcze raz, że rozkład i wielkość pomieszczeń jest bardzo ważna dla wygodnego życia, jednak to ich wyposażenie pełni kluczową rolę dla funkcjonalności domu. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nie zabrakło w nim podstawowych mebli i sprzętów. Nawet jeśli nasz dom czy mieszkanie nie mają wielkiej powierzchni, nie warto pomijać w sypialni łóżka szafy i przynajmniej komody. Salon zaś powinien być wyposażony w podstawowej wersji w sofę, ławę i regał na książki oraz inne pamiątki. Dobrze jednak, aby posiadał również meble na telewizor i głośniki, jeśli zamierzamy je mieć w swoim domu. Stawianie ich na ziemi czy prowizorycznym stole nie będzie dobrze wyglądało.

Natomiast aranżacja wnętrz łazienki powinna opierać się na uwzględnieniu kabiny prysznicowej/wanny, ubikacji i umywalki z lustrem. Dobrze, jeśli pomieści również pralkę oraz komodę czy szafkę na nasze kosmetyki. Z kolei projektowanie kuchni najczęściej polega na wyznaczeniu jak najlepszego miejsca na kuchenkę z piecem, lodówkę oraz przynajmniej minimalną ilość szafek, które pomieszczą niezbędne nam garnki, naczynia i suchą żywność. Oczywiście, jeżeli wielkość mieszkania nam na to pozwoli, możemy wyposażyć je w większą ilość mebli i sprzętów – wymienione powyżej stanowią jedynie podstawę, bez której trudno się obejść na co dzień. To właśnie ona sprawia, że wnętrza stają się funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Aranżacja wnętrz oparta na doborze odpowiedniej kolorystyki

Różne trendy w zakresie doboru kolorystki do wnętrz swojego domu zmieniają się z sezonu na sezon, dobrze jest oprzeć go nie na chwilowej modzie, ale na własnym guście i preferencjach. Jeśli czujemy się dobrze z ciemną kolorystyką śmiało możemy postawić na takie rozwiązania w swoim domu – warto się nad tym zastanowić jedynie w przypadku małych pomieszczeń, w których ciemne barwy optycznie zmniejszyłyby i ograniczyły wnętrza.

Jeśli natomiast preferujemy jasne kolory, projektowanie przestrzeni naszego domu powinno opierać się właśnie na nich. Nie ma sensu robić nic na siłę – wystarczy jedynie wsłuchać się w to, co nam się naprawdę podoba, a później skonsultować się z projektantem wnętrz, aby rozplanował nasz pomysł.

Sprawdź przykładowe aranżacje:

WNĘTRZE W STYLU LOFTOWYM

Wnętrza w stylu klasycznym

Wnętrza w stylu prowansalskim